Tudom a kérdés még nem aktuális. Jelen pillanatban még négy évig biztosan nem, de jó eséllyel sokkal tovább nem.
De egyszer lesz váltás mert a világon előbb vagy utóbb minden változik. A legnagyobb kérdés jelen pillanatban, hogy akkor mi lesz. Ez érdekli jelen pillanatban az ellenzék nagy részét. Jól láthatóan a pártok többségét nem a Fidesz legyőzése érdekli, hanem hogy melyikük lesz a második erő mögöttük. Egyszerű logika alapján azt gondolják, hogy ha megtörténik a bukás akkor a második fog az első helyére lépni.
Biztos, hogy a Fideszen belül is megy már a gondolkodás, hogy mi illetve, hogy ki lesz Orbán Viktor után. De nekünk sokkal inkább az a kérdés, hogy mi lesz. A jelenlegi helyzetből, főként az ellenzék állapotából és a Fidesz erejéből indulunk ki, akkor még legalább még 8 évig jelenlegi erők maradnak, ami azt jelenti, hogy 12 éven át egy erő irányította az országot.
Ha hiszünk az „orbáni vízió”-ba akkor ez idő alatt az ország felfejlődhet osztrák szintig. Ha nem hiszünk benne akkor szét is eshet. Ettől függetlenül a legnagyobb csapás a váltáskor következhet be.
Tisza 15 évig vezette Magyarország kormányát. Más kor, más helyzet nem lehet összehasonlítani hisz alattuk volt egy világháború. De érdekes kis anekdota, hogy az utánuk jövő kormány annyira nem ismerte a külpolitikai viszonyokat, hogy 1919-ben nőt küldött Svájcba tárgyalni, ami azért érdekes mert Svájcban 1971-ben adtak a nőknek szavazójogot. A tárgyalás nem meglepő módon sikertelen volt.
Hogy miért írtam le ezt a réges-régi legendát? Azért, hogy lássuk, hogy egy hatalom ha sokáig fenn áll és teljesen kiszorítja a másik oldalt annak van egy olyan következménye is, amelyik váltásnál jön elő. Nevezetesen, hogy ha olyan brigád jön aki soha nem látott bele a dolgokba, nincs külföldi kapcsolatai akkor az ország fizeti a tanulópénzt. Nem olyan nagy hibákkal mint 1920-ban, de sok kicsi se kell. Nem lehet egyik pillanatról a másikra átlátni az egész politikai rendszer működését.
Ezért nem szabad fennmaradnia egyetlen egy hatalomnak se sokáig. A több váltásnál mindig lesznek olyan emberek, akik az adott oldalnak mint szakértők segíthetnek.Ezért is lehet Amerikában csak egyszer ismételnie az elnöknek. A demokrácia legnagyobb előnye, hogy békés átmenetet biztosít a váltásoknál. Azonban ha nem működik a váltógazdaság akkor a pont a demokrácia egyik elsődleges pozitívuma veszik el.
Persze ez nem a jelen problémája, hisz 8 évnél járunk 12 év is bőven belefér. Talán még 16 is. A probléma igazából az, hogy még a csírája sincs meg sehol egy lehetséges alternatívának. A jelenlegi baloldali pártok egyértelműen nem tudják megszólítani a választókat. A Jobbik megosztó és ezért valószínűsíthetően 20-30 % fölé soha nem fognak menni, mert a radikalizmusnak van egy határa (kivéve ha nagyobb esemény történik, háború vagy járvány stb.).
Magyarország jövőjét az fogja eldönteni, hogy hogy fog megbukni a Fidesz. Aki utána jön elfogadja-e a nagy horderejű változásokat vagy nem. Mennyi olyan szakértője lesz aki ismeri a nemzetközi viszonyokat, van kapcsolata és azokat használni is tudja. Ez lesz a meghatározó számunkra. Még látszólag a jövő zenéje, de a valódi alternatívának már meg kéne jelennie, mert hosszú a kapcsolat építés útja. Új párt, vagy egy régi teljes megújulása fog váltást hozni? Jelenlegi helyzetben ennek a kiépítése a legfontosabb, de látszatra csak régi már megbukott emberek foglalkoznak ezzel. Kár lenne, ha egy esetleges bukásnál az ország is nagyot bukna, mert nem talál semmilyen második erőt…….
Az utolsó 100 komment: